Hrek : Kcsg ttok tovbbra is szemtkednek |
Kcsg ttok tovbbra is szemtkednek
HunHr.hu 2007.09.21. 19:07
Kcsg ttok tovbbra is szemtkednek.
Eurpai parlamenti kpviselk tiltakoztak az ellen a szlovk parlamenti hatrozat ellen, amely szentesti a Benes-dekrtumok rinthetetlensgt. Idkzben cstrtkn a szlovk honatyk - a Magyar Koalci Prtja 20 kpviseljnek ellenszavazata mellett - elfogadtk a javaslatot.
Bauer Edit szlovkiai npprti, Gl Kinga magyar npprti, Ewa Klamt s Manfred Weber nmet npprti, valamint Ksn Kovcs Magda magyar szocialista kpvisel levelet intzett Jean-Marie Cavadhoz, az Eurpai Parlament llampolgri joggal foglalkoz bizottsgnak (LIBE) elnkhez.
Ebben azt krik tle, hvja fel Hans-Gert Pttering parlamenti elnk figyelmt erre a - megfogalmazsuk szerint - szgyenteljes pozsonyi hatrozatra, amely a levl rsakor mg csak hatrozati javaslat volt.
Idkzben cstrtkn a szlovk honatyk - a Magyar Koalci Prtja 20 kpviseljnek ellenszavazata mellett - elfogadtk a javaslatot. A hatrozat trgyt kpez Benes-dekrtumok jogalapot teremtettek a felvidki magyarok s a nmetek (valamint a csehorszgi szudtanmetek) II. vilghbor utni meghurcolshoz, vagyonuk elkobzshoz, kiteleptshez.
Az eurpai kpviselk azt javasoljk, hogy a bizottsg tzze napirendjre a krdst. Szerintk a Benes-dekrtumok rinthetetlenn nyilvntsa etnikai alap s kollektv intzkedseket szentest -mrpedig az ilyen intzkedsek teljesen idegenek az Eurpai Unitl. Msfell etnikai alapokra helyezi a szlovk llampolgrsg elveit, hatatlanul alsbbrendv tve mintegy flmilli szlovkiai magyar llampolgrsgt. Ez slyos diszkriminci, s potencilisan alssa a szlovkiai magyarok llampolgri jogainak gyakorlst.
Nyilatkozatot tett kzz Brsszelben Markus Ferber, az Eurpai Parlament npprti frakcijn bell mkd CSU-csoport elnke is. Riasztnak nevezte a pozsonyi hatrozatot, amelyet - hangslyozta - a szlsjobboldali Szlovk Nemzeti Prt (SNS) kezdemnyezett. Leszgezte, hogy a kollektv bnssg elvnek megerstse nem egyeztethet ssze az eurpai normkkal.
Hatrozatban szentestette cstrtkn a szlovk parlament a felvidki magyarok s a nmetek II. vilghbor utni meghurcoltatst trvnyest Benes-dekrtumok rinthetetlensgt. A kormnyhoz tartoz nacionalista er, a Jn Slota vezette Szlovk Nemzeti Prt (SNS) indtvnya nyomn immr trvny ltal vdett dekrtumok alapjn az akkori Csehszlovkiban a magyarokat s a nmeteket megfosztottk llampolgrsguktl, kiteleptettk, csehorszgi knyszermunkra hurcoltk el ket, s trtnt mindez a kollektv bnssg elve alapjn, amely elv az Eurpai Uni szmra deklarltan elfogadhatatlan.
Slota prtja a szlovk parlamenti prtok erteljes tmogatsval, a Magyar Koalci Prtja (MKP) trekvseinek ellenben rte el a dekrtumok rinthetetlensgnek trvnyestett vdelmt.
A Fidesz - Magyar Polgri Szvetsg megdbbenssel rteslt arrl, hogy a szlovk parlament elfogadta a Benes-dekrtumokat is magban foglal, a II. vilghbor utni dokumentumok rinthetetlensgrl szl hatrozatot - rja kzlemnyben az ellenzki prt klgyi kabinetjnek vezetje.
Mint rta, bartsgtalan lpsnek tartjk, hogy minderre azutn kerlt sor, hogy a Krpt-medencei Magyar Kpviselk Fruma szeptember 14-ei lsn a Magyar Koalci Prtja javaslatra mind az t magyarorszgi parlamenti prt nyilatkozatot rt al a szlovk-magyar megbkls szksgessgrl.
Vlemnye szerint ezzel a lpssel bebizonyosodott: Szlovkiban a Szlovk Nemzeti Prt ltal kpviselt szlssges nacionalizmust s sovinizmust a szlovk trvnyhozs magv tette.
"Meggyzdsnk szerint a helyzetbl az egyetlen kiutat az jelenten, ha a szlovk parlamenti prtok tbbsge visszatrne az eurpai elvekhez, az egysges s oszthatatlan emberi jogok, illetve a kisebbsgek jogainak elismershez, amibe nem fr bele egyetlen etnikai csoport htrnyos megklnbztetse sem” - fogalmazott a politikus.
A Benes-dekrtumok alapjn a vilghbor utn Csehszlovkiban a magyarokat s a nmeteket megfosztottk llampolgrsguktl. A csaldokat vagyonuktl megfosztottk, kiteleptettk. A felvidki magyarok kzl tbb tzezer embert csehorszgi knyszermunkra hurcoltak. Mindez a kollektv bnssg elve alapjn trtnt, amely elv az Eurpai Uni szmra deklarltan elfogadhatatlan.
Az MSZP Orszggylsi Kpviselcsoport Klgyi s Eurpai gyek munkacsoportja megdbbenssel vette tudomsul, hogy a szlovk parlament cstrtki hatrozata rtelmben rvnyben maradnak, st, a jvben sem lehet eltrlni a Benes-dekrtumokat, amely a felvidki magyarok s a nmetek msodik vilghbor utni meghurcolst trtvnyestette.
A szlovk parlament tmad magatartsa azrt is elfogadhatatlan, mert a magyar orszggyls politikai prtjai szmra mindig is fontos volt a jszomszdi kapcsolatok kialaktsa s megtartsa az eurpai egyttmkdsi normk alapjn. Ez a lps azrt is megrz, mert a magyar parlamenti prtok ez v szeptemberben tprti llsfoglalst rtak al a trsg orszgainak egyttmkdse rdekben.
Az MSZP kpviseli hisznek abban, hogy ilyen jelleg trtnelmi anakronizmusnak nincsen helye egy szabad, demokratikus, tolerns Eurpban. A Magyar Koalci Prtja ltal kezdemnyezett, a magyar parlamenti prtok ltal tmogatott megbklsnek nem lehet alternatvja. A nemzeteink ltal jrhat kzs t nem vezethet vissza a mlt vllalhatatlan rksghez. A XXI. szzad Eurpjban ugyangy egymsra vannak utalva ezen orszgok s kisebbsgeik, mint a trtnelem tragikus idszakaiban. Eslyk abban van, hogy a kihvsokra az eurpai szellemisghez igazod, korrekt vlaszt adnak.
A szocialistk ebben, a magyar kisebbsget rint fj gyben elfogadhatatlannak tartjk a szlovk parlamentben tbbsgre jutott, j feszltsgeket gerjeszt, a szlssgeknek utat nyit llspontot –rja kzlemnyben Kozma Jzsef, az MSZP Klgyi- s Eurpai gyek munkacsoportjnak vezetje.
A magyar kormny elutastja a kollektv bnssg elvt, s sajnlatosnak, a kt orszg kzs rdekeivel s az Eurpai Uni elveivel ellenttesnek tartja a szlovk parlament dntst a Benesi Dekrtumok megerstsrl - kzlte a kormnyszviv. Darczi Dvid a miniszterelnk szavait tolmcsolva hozztette, Magyarorszg a megbkls prtjn ll a feszltsgkeltssel szemben, ezrt nem tmogat olyan lpseket, amelyek ezzel ellenttesek.
A magyar kormny hatrozott llspontja, hogy a Benesi Dekrtumok kzssgeket sjt rszei igazsgtalanok voltak. Gyurcsny Ferenc sajnlatosnak tartja ezrt a Szlovk Kztrsasg Nemzeti Tancsa ltal "A szlovkiai viszonyok msodik vilghbor utni rendezsrl szl hbor utni dokumentumok rinthetetlensgrl” cm hatrozatnak elfogadst.
"Mikzben a kt kormnyf a hdptsben llapodott meg, s a tbbsg mindkt orszgban a jvbe mutat kapcsolatptst ignyli, most a mltba fordul gondolat ltszik fellkerekedni. Ez nem segti a trtnelmi sebek begygytst” - mondta Gyurcsny Ferenc. A kormnyszviv tjkoztatsa szerint hozztette, hogy meggyzdse szerint nem a mltbli bntetsek megerstsre, hanem a bizalomptsre s klcsnsen elnys egyttmkdsre van szksg a kt orszg kapcsolataiban.
|