Hrek : Duray Mikls: A trianoni tlet hrom nemzedk tvlatbl |
Duray Mikls: A trianoni tlet hrom nemzedk tvlatbl
HunHr.hu 2007.06.02. 14:14
Forrnak bennnk az indulatok Trianon miatt, de a Krptok gerincn vgigfut egykori magyar llamhatrt mr csak nhnyan siratjk. Az ipartrtnetben jratosak mg tudjk, hogy a mai resicai vasti javtzem valamikor „magyar vasti mozdonyokat” gyrtott, s Fiume valamikor magyar kikt volt.
Aki ott jrt, lthatta a Budapesten nttt vasbakokat. Egyre kevesebb magyarnak fj azonban, hogy a vasbnyinkat is elvettk, hiszen vek ta nem termelnek bellk vasrcet. A kzel szz vvel ezeltti ipari terleteken, ahol akkor mg a magyar llamrend s -rdek uralkodott, s tisztessges meglhetse volt az embereknek, az llamfordulat ta mindmig a szegnysg az r. Az ott l magyarokkal ki trdik? Az j llamhatalmat mg llampolgri okon sem rdekli sorsuk - legyen gondjuk nmagukra, vagy takarodjanak onnan. Legjabban egy varzsszt ismtelgetnek nekik: plyzzatok. k kszkdve ezt megteszik, de a csodafegyver nem mkdik - csak msok nyernek, akiknek van sszekttetsk.
A nemzet tbbsgt nem bntja, mi trtnik a nemzet kisebbik rszvel, s az sem izgatja, hogy immr csaknem kilencven ve nincs egyazon llampolgrsga nemzetnk tagjainak. A tbbsg lthatan annyira azonosult a sztszaktottsggal - jrszt a tbb mint negyvenvnyi kommunista uralom hatsra -, hogy ma mr elutastja ezt az ignyt. gy viselkedik a maradk Magyarorszg ppen regnl - jogilag legitim - posztkommunista kormnya is, noha az alkotmny ktelezi t az elszaktottak irnti felelssgvllalsra.
Lehet, hogy sokunkban Trianon hallatn a non, a nem visszhangzik, ami rthet, hiszen ez a tragikum - ha kpesek vagyunk lelkileg jra s jra tlni -, llektp rzelmeket vlt ki. De rzkeljk-e, mit utastunk el s mit fogadunk be, mit felejtnk el, s mivel azonosulunk?
Emlksznk-e, emlkezhetnk-e arra, hogy a trtnelmi orszg kzepn lk, mit szlelhettek az „akkort” kveten? Bizonyra mindenkinek fjt a nemzethallt jvendl jnius negyedike, s a dlutn fl tt jelz harangsz. Egy pesz magyar ember, vagy egy hungarus tudat, de ms anyanyelv ember akkor nem rezhetett mst, csak gyszt. Idzhetjk Karinthy Frigyesnek a levgott vgtagokbl kisugrz fjdalomrl finak rt megrz levelt, vagy Juhsz Gyulnak verssorait a tragdirl: „Nem kell beszlni rla sohasem, / De mindig, mindig gondoljunk r”. Mgis sokan voltak olyanok, akiknek csak annyit jelentett Trianon, hogy megvltoztak a gazdasgi s a piaci viszonyok, emiatt szegnyebbek lettek. Radsul a nyakukba szakadt nhny szerencstlen meneklt s otthonbl kikergetett rokon, akiket nekik kellett eltartaniuk az llam balsiker politikja miatt. A Ferencvrosi rendez plyaudvaron pedig vekig lltak a vasti teherkocsik tele, rokonsg nlkli meneklt felvidkiekkel, erdlyiekkel. Az esemnyek s a kvetkezmnyek megli egyszerre knnyeztek s kromkodtak. Az orszg kzepn lk annak rltek, hogy nem a szleken ltek az elcsatolskor, akik pedig az j llamhatr miatt a szlre kerltek, hlt adtak az Istennek, hogy nem kt kilomterrel beljebb hztk meg az j hatrt. El tudjuk kpzelni, mit reztek azok, akik tl kerltek ezen a kpzelt vonalon? Akik bvl maradtak nem tudjk elkpzelni. Akiknek az elszaktottsg jutott sorsknt, nem akarnak emlkezni. s ha emlkeznek, az jut eszkben, hogyan lltak helyt, hogyan talltak magukra, hogyan maradtak meg magyarnak.
De gondoljunk arra is, hogy a maradk orszg kzepn lk kzl hnyan menekltek meg a Don-kanyarban leselked biztos halltl - csak annak ksznheten, hogy oda fleg az elcsatolt s frissen visszacsatolt terletek magyarjait veznyeltk. Vesszen a frgese, hiszen ez egy eleve elvesztett hbor, gyis minden visszatr a nagyhatalmak ltal megllaptott keretek kz - a magyar llam politikusai ezt mr 1941-ben sejtettk. A mlenkij robotra is a visszacsatolt majd ismt elcsatolt terletekrl hurcoltk el a legtbb embert, lanyag-hadisarcknt mintegy szzezret - a kzlk letben maradtak tovbbi klvrijrl regnyeket lehetne rni. De kinek? Olyannyira teltdtnk a borzalmakkal, hogy rzketlenn vltunk az emberi szenvedsek irnt. * Trianon utn bizonythatan kettvlt a nemzet, mgpedig gy, ahogyan az megterveztetett: maradk magyarokra s elcsatoltakra. gy, mint a hviharban, a menedkhzban melegedkre s a kint szorultakra. A bentiek - helyszke miatt vagy hitevesztettsgkben - marjk egymst, a kinn rekedteket pedig a vihar tizedeli, meg az itt-ott rjuk csap farkashordk. Be, a tbbiek kz nem mehetnek, de az is lehet, hogy egyre kevsb kvnkoznak kzjk. Sem j hzat, sem hazt nem tudnak maguknak pteni.
Trianon utn ismt kialakult a perem s a bels, a kint s a bent eltr helyzete, mint a vgvri harcok idejn. Csakhogy a vgvriaknak volt stratgijuk, volt trsadalmi s gazdasgi htterk, kldetsk s utnptlsuk, mert nknt vllaltk a vgvri feladatot. Meg volt nevezve az ellensg s meg volt hatrozva a vdekezs oka s clja. De ma az ellensget nem tudjuk, vagy nem merjk megnevezni, hiszen akikkel szemben vdennk kell a nemzetet, azokkal vszzadokon t egy gyet szolgltunk, a trtnelmi haza gyt. Legalbbis gy gondoltuk. A hagyomnyaink szerint az ilyen nem lehet ellensg! Pedig mirt ne lehetne? Hiszen aki Szent Istvn orszgban a pnszlv eszme elktelezettje volt, s azt prdiklta a pesti evanglikus-, mai Dek-tri templom szszkrl 1838 nagy rvznek idejn, hogy csak a szlv nyelven segtsgl kiltkat mentstek, az nem sorstrs volt, hanem ellensg. Mit ad Isten, 2007. mjus 7-n re hivatkozott a szlovk kormnyf a szlv sszetartozs pldakpeknt.
Az ezerszz ves magyar tapasztalat szerint ellensg az, aki betolakod, akit ki kell verni innen. Trianon utn megksreltek minket elldzni vagy kitasztani, esetenknt kigyilkolni szlfldnkrl. Szerencsre nem teljes sikerrel. De ez nem viszonozhat, s nem csak azrt, mert nem lehetsges. A megmarads s az jraptkezs hatkony mdszernek hinyban a vgvrak peremm vlnak. A vgvr a kls arcvonal vdekezsi pontja, ahonnan nem csak vdekezni kell s lehet, hanem fokozatosan vissza is lehet foglalni azt, amit elbitoroltak tlnk. A perem azonban a htorszg rszrl magra hagyott terlet, ami fokozatosan tredezik. * Trianon ltal egy kegyetlen jogi kvetkezmnyekkel jr megoldhatatlan zrzavarba kerltnk. Az 1920. jnius 4-ei dnts eltt, ezer esztendn t egysges jogrendszerben ltnk, mindannyian a magyar kirly, ezltal a Szent Korona alattvali voltunk. A liberlis jogllam bekszntvel pedig egy modern politikai nemzet tagjv vltunk. A trtnelmi, a hagyomnyok szerinti, a mveltsgi s a politikai sszetartozs bennnk, magyarokban egysgg forrt ssze. Ez az egysg nhny szz vvel korbban is ltezett, az jkorban ppen csak a Szent Koronhoz val tartozs tudatt kezdte felvltani a modernebb llampolgri tudat. Ebbe a kzegbe vgott bele Trianon, mert mindazt, ami addig volt, folklrr nyilvntotta. Ez szmunkra a legelfogadhatatlanabb mozzanat, mert a lelknkbe vg erszakot ljk meg tragikumknt.
Eurpban a modern nemzetek - egy-kt kivteltl eltekintve - a felvilgosods kortl az I. vilghborig eltelt idszakban alakultak ki. A modernsget azonban nem kell misztifiklni. Ez csupn azt jelenti, hogy az uralkodhoz val hsget az llampolgri lojalits, a vlasztjog kiteljesedse, a jogok s a ktelessgek rendszere vltotta fel. Csakhogy a lojalits kt fontos rszbl ll ssze. Egyik rszt alkotja az llampolgr alvetettsge az llam trvnyeinek, valamint ezeknek a trvnyeknek a folyamatos mdostsi ignye. A msik rszt az ember egyni joga s csoportos nrendelkezsi ignye alkotja. A lojalitsnak ezzel az sszetettsgvel val szembeslsnk miatt lnk Trianon ta folyamatosan grcskben, mert a trvnyeknek val alvetettsget ugyan folyamatosan szmon krik rajtunk, de a jogszolglati rszt megtagadjk tlnk.
A „vgzetes nap” utni kt vtizedben a grcst valban a trtnelmi llam elvesztse okozta. De ksbb - s most is - leginkbb az vltja ki a grcss llapotot, hogy bennnk maradt a Trianon eltti politikai s etnikai nemzet egysgnek az lmnye, s ezt nem tudtuk helyettesteni a politikai nemzet j eszmnyvel. Mg a maradk Magyarorszgon sem, mert fokozatosan megsznt a nemzetpolitika, az llampolitika, a kormnypolitika s a hatalmi politika egysge. Az elszaktottsgban pedig mg esly sem addott erre, hiszen az odakerlt magyarok s az j llamok politikai rdeke kztt az els pillanattl, alig csillapod szges ellentt feszl. * Tveds lenne azt hinni, hogy csak magyar nemzetnk bels vzvlasztja volt Trianon. Mig trtnelmi trsvonalat jelent krnyezetnk tbbi npe s mi kzttnk a Baltikumtl a Balknig. Ebben az szak-dli irny, mintegy ktezer kilomternyi fesztvolsg trsgben nem l egyetlen nemzet sem, amelyik hozznk hasonlan rtelmezn az I. vilghbort lezr bkerendszert. Mg ha meg is rtenek bennnket, ms az lmnyk, s nem utolssorban ms az rdekk. A valsg tkrben hamisnak bizonyul a blcseletileg igaz llts, miszerint azonosak az rdekeink, csak nem ismerjk fel ket. Mintha azoknak lenne igazuk, akik a trstalansgunkat misztifikljk. Pedig igazuk azoknak van, akik gy vlik, hogy az rdekek tudatosan lettek elvlasztva egymstl s szembelltva egymssal.
A Trianonban sztszaktott magyarsg szempontjbl ezen tl is ltezik egy tovbbi, nyilvnval llapot: a nemzetet sszetart szlak nmaguktl - egy dnts kvetkeztben - nem szakadtak el. A nemzet, amely vszzadokon vagy taln tbb mint egy vezreden keresztl alakult ki, egy aktussal tbb nll lt darabra nem vlaszthat szt. A magyar nemzet, amely Trianonban tbb llam lakjv vlt, egysges maradt - mg politikai rtelemben is - mg ha vannak is kzttnk rulk, lanyhk, langyosak, idegenlelkek, nyerszkedk. Csak a jog iditi gondoljk, hogy a nemzetkzi jog szerint hozott dntsek egy csapsra a tudatot is talaktjk. A kzjog szerint, ha meg is sznt az egysges politikai magyar nemzet, a tudatban tovbbra is l a politikai nemzet hagyomnya.
Nemzetnk hagyomnyai szerinti sszetartozsn tl ltezik az sszetartozsnak ms mrtke is: a kzs felelssgrzet. Ez lehet akr egy j, az llamhatrokon tvel politikai sszetartozs alapja. A kzs felelssgrzet ugyanis sokkal tbbet jelent, mint az individualizmuson alapul llampolgri tudat. A felelssgrzet erejnl fogva vlhat llamhatrokat tvel erklcsi rtkk is, aminek ma mr hagyomnya is van. Ha elvonatkoztatjuk a nemzettl, az azonos rtkek kozmopolitizmust jelenti - pldul az emberi jogok vdelmt. Ha a nemzeten bell rtelmezzk, a kzs felelssgrzet a nemzetet sszefog kzrtket jelenti meg.
A nemzetrt rzett kzs felelssg erklcsi slya nagyobb, mint az llamjogon nyugv llampolgri ntudat. Az llampolgr jogi rtelemben nem rtk, csak alany, l llomny, adfizet. Az individulis rtk az ember, az Isten teremtmnye. A nemzet azonban kulturlis rtelemben, trtnelmileg s politikailag is rtk, becses kzkincs. Mint az egyhz, ami individulisan szintgy nem ltezik mint a nemzet, csak kzssgknt. Ha felelssget rznk a nemzetrt, akkor felelsen fogunk viszonyulni a nemzet tagjai irnt is, teht nmagunkhoz is. Ha felelsek vagyunk nmagunkrt, akkor tetteinkben felelsek vagyunk a tbbiekrt is. Mert nmagunkban nem vagyunk nemzet, csak kzssgknt.
|