Hrek : Vletlen egybeessek mrpedig vannak |
Vletlen egybeessek mrpedig vannak
HunHr.hu 2007.04.16. 15:34
gy tnik, a nemzetkzi globalizmus faji s eszmei kpviseli kihasznlva a magyarorszgi holokauszt ht els nhny napjt, szpen kitntetgettk egymst. Persze, erre az rintettek azonnal rvgjk, hogy erltetett sszefggseket keresek. A kitntetseknek semmi kze a holokauszt hthez, meg hogy ilyenkor nem illik ilyesmit szrevenni. Az meg sem fordul a fejkben, hogy megtenni sem illene. De nekik szabad, gy radsul a holokauszt, mint varzssz mg bjhatnak az esetleges szrevtelek ell. Mert ltszlag tnyleg nincs sszefggs mondjuk a Knyvht s a holokauszt kztt.
Lssuk ht a tnyeket, kik kaptak kitntetseket s kiktl a mlt ht sorn. Elsnek az SZDSZ-es Demszky Gbor Budapest Nagydjjal tntette ki Umberto Ecot. Demszky, az ltala alaptott Budapest Nagydj tnyjtsakor azt mondta: Umberto Eco „A nyitott m” cm munkja genercija szmra a modern eszttika olyan emblmjv vlt, mint a politika terrnumban a nylt trsadalom. Mint mondotta, Umberto Eco felismerse szerint ez a nyitottsg a modern mvszetben s irodalomban a m kifejezett s elsdleges cljv lett. Ugyangy lett a modern demokratikus, nyugatias, egyben globalizld trsadalmak alapvonsa is a nyitottsg - tette hozz Demszky, a nagy mrt. A fpolgrmester szerint Eco nagyszer mvein keresztl ennek a nyitott vilgnak az egyik szekulris prftjv lett. Hogy a szekulris szt hogy tudta kiejteni Demszky, nem tudom, mint ahogy azt sem rtem, mire fl kapta ezt a djat Umberto Eco.
Eco taln azzal nyerte el a Budapest Nagydjat, hogy felszedte Esterhzy Pter Umberto nev kutyjnak piszkt a budapesti utckrl, mert ms rgyet n nem tudnk kitallni a kitntets elnyershez.
Ezutn Gncz rpd a Szchenyi Tudomnyos Trsasgtl megkapta a Szchnyi-aranyrmet a szabadsg s a demokrcia szolglatnak szentelt letplyjnak elismersl. Grgey Gbor volt kulturlis miniszter, Kossuth-djas r gy fogalmazott: "n mg nem tallkoztam olyan emberrel, akit annyian szerettek volna, mint Gncz rpdot". Gncz rpd lezser, htkznapi dert hozott a politikai letbe, ami gy kell ennek az orszgnak, mint egy falat kenyr - mondta.
Grgey urat nem szeretnm megfosztani egy illzitl, higgye csak, hogy az rpi bcsijukat annyian szerettk, mint senki mst. De azt is higgye el, Grgey r, hogy most az orszgnak sok minden ms kellene annyira, mint egy falat kenyr, nem pont Gncz rpd.
Szintn arannyal, igaz „csak” egyforintossal djaztk Friderikusz Sndort, akire mint az „egyik vitathatatlanul legsznesebb magyar jsgrra” azrt esett a vlaszts, mert a jelenleg az ATV-n msort vezet televzis jsgr „mr minden mfajban bizonytott, s rgta jrt mr neki ez az elismers". Dri Balzs, a fiatalon elhunyt npszer televzis szerkeszt s msorvezet fia megjegyezte: az eddigi djazottak kzl Friderikusz az a „sokoldal mdiaszemlyisg, aki taln a legjobban megrdemli az arany egyforintost". Pedig eldei is nagy nevek a szakmban, a teljessg ignye nlkl Dri-djas mg Geszti Pter, Alfldi Rbert, Herndi Judit, Glvlgyi Jnos s Juszt Lszl is. A Dri-djat az jsgr kollgi s bartai – tbbek kztt Rzsa Pter, Szegvri Katalin, Endrei Judit, Fodor Jnos s Farkashzy Tivadar – a csalddal kzsen alaptottk meg.
A Heti Hetesben szerepl elfogulatlan sznszek szinte mind kirdemeltk mr ezt a djat, javaslom, Friderikuszt is csempsszk t valahogy az adsba, Alfldi tvozsa ta hinyzik egy kis melegsg.
A holokauszt emlkht mg nem rt vget, kvncsian vrom a jv heti folytatst: vajon ki s mirt kap majd kitntetst, milyen rggyel.
|