Hírek : Véletlen egybeesések márpedig vannak |
Véletlen egybeesések márpedig vannak
HunHír.hu 2007.04.16. 15:34
Úgy tűnik, a nemzetközi globalizmus faji és eszmei képviselői kihasználva a magyarországi holokauszt hét első néhány napját, szépen kitüntetgették egymást. Persze, erre az érintettek azonnal rávágják, hogy erőltetett összefüggéseket keresek. A kitüntetéseknek semmi köze a holokauszt héthez, meg hogy ilyenkor nem illik ilyesmit észrevenni. Az meg sem fordul a fejükben, hogy megtenni sem illene. De nekik szabad, így ráadásul a holokauszt, mint varázsszó mögé bújhatnak az esetleges észrevételek elől. Mert látszólag tényleg nincs összefüggés mondjuk a Könyvhét és a holokauszt között.
Lássuk hát a tényeket, kik kaptak kitüntetéseket és kiktől a múlt hét során. Elsőnek az SZDSZ-es Demszky Gábor Budapest Nagydíjjal tüntette ki Umberto Ecot. Demszky, az általa alapított Budapest Nagydíj átnyújtásakor azt mondta: Umberto Eco „A nyitott mű” című munkája generációja számára a modern esztétika olyan emblémájává vált, mint a politika terrénumában a nyílt társadalom. Mint mondotta, Umberto Eco felismerése szerint ez a nyitottság a modern művészetben és irodalomban a mű kifejezett és elsődleges céljává lett. Ugyanígy lett a modern demokratikus, nyugatias, egyben globalizálódó társadalmak alapvonása is a nyitottság - tette hozzá Demszky, a nagy műértő. A főpolgármester szerint Eco nagyszerű művein keresztül ennek a nyitott világnak az egyik szekuláris prófétájává lett. Hogy a szekuláris szót hogy tudta kiejteni Demszky, nem tudom, mint ahogy azt sem értem, mire föl kapta ezt a díjat Umberto Eco.
Eco talán azzal nyerte el a Budapest Nagydíjat, hogy felszedte Esterházy Péter Umberto nevű kutyájának piszkát a budapesti utcákról, mert más ürügyet én nem tudnék kitalálni a kitüntetés elnyeréséhez.
Ezután Göncz Árpád a Széchenyi Tudományos Társaságtól megkapta a Széchényi-aranyérmet a szabadság és a demokrácia szolgálatának szentelt életpályájának elismeréséül. Görgey Gábor volt kulturális miniszter, Kossuth-díjas író így fogalmazott: "én még nem találkoztam olyan emberrel, akit annyian szerettek volna, mint Göncz Árpádot". Göncz Árpád lezser, hétköznapi derűt hozott a politikai életbe, ami úgy kell ennek az országnak, mint egy falat kenyér - mondta.
Görgey urat nem szeretném megfosztani egy illúziótól, higgye csak, hogy az ő Árpi bácsijukat annyian szerették, mint senki mást. De azt is higgye el, Görgey úr, hogy most az országnak sok minden más kellene annyira, mint egy falat kenyér, nem pont Göncz Árpád.
Szintén arannyal, igaz „csak” egyforintossal díjazták Friderikusz Sándort, akire mint az „egyik vitathatatlanul legszínesebb magyar újságíróra” azért esett a választás, mert a jelenleg az ATV-n műsort vezető televíziós újságíró „már minden műfajban bizonyított, és régóta járt már neki ez az elismerés". Déri Balázs, a fiatalon elhunyt népszerű televíziós szerkesztő és műsorvezető fia megjegyezte: az eddigi díjazottak közül Friderikusz az a „sokoldalú médiaszemélyiség, aki talán a legjobban megérdemli az arany egyforintost". Pedig elődei is nagy nevek a szakmában, a teljesség igénye nélkül Déri-díjas még Geszti Péter, Alföldi Róbert, Hernádi Judit, Gálvölgyi János és Juszt László is. A Déri-díjat az újságíró kollégái és barátai – többek között Rózsa Péter, Szegvári Katalin, Endrei Judit, Fodor János és Farkasházy Tivadar – a családdal közösen alapították meg.
A Heti Hetesben szereplő elfogulatlan színészek szinte mind kiérdemelték már ezt a díjat, javaslom, Friderikuszt is csempésszék át valahogy az adásba, Alföldi távozása óta hiányzik egy kis melegség.
A holokauszt emlékhét még nem ért véget, kíváncsian várom a jövő heti folytatást: vajon ki és miért kap majd kitüntetést, milyen ürüggyel.
|