Őszöd árnyékában
HunHír.hu 2007.06.02. 14:33
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a választások óta felélte politikai erőforrásait – jelentette ki Stumpf István a Századvég Alapítvány elnöke az „Őszöd árnyékában” című új kötet bemutatóján.
A könyv a második Gyurcsány-kormány első évét értékeli. Az Orbán-kormány volt kancelláriaminisztere szerint Gyurcsány körül egyre fogy a bizalom, fél éven belül elválik, hogy ő marad-e a miniszterelnök.
A magyar politika egyik legmozgalmasabb és leghektikusabb évet hagyta maga mögött, hiszen olyan még nem történt, hogy a választások során szerzett politikai tőkét ilyen gyorsan és hatékonyan erodálja a miniszterelnök és a mögötte álló politikai erő – fejtette ki Stumpf István. Az alapítványi elnök szerint Gyurcsány Ferenc felélte politikai erőforrásait, megcsappant a nélkülözhetetlenségébe vetett hit itthon és külföldön is. Ebben a folyamatban nagy szerepet játszott az öszödi beszéd is.
A mintegy 600 oldalas kötet többek között azt próbálja bemutatni, hogy új hatalmi szerkezet intézményesült Magyarországon, soha nem látott hatalmi lehetőséghez jutott a miniszterelnök, nem egyszerűen politikailag, de jogilag is, hiszen szervezeti és személyi értelemben bármit megtehet a magyar közigazgatásban – fejtette ki Stumpf.
A politológus aktuálpolitikai kérdésekre is válaszolt. Úgy vélte, hogy vagy olyan mértékben fogy el a kormányfő körüli bizalom, hogy az MSZP miniszterelnök cserét hajt végre fél éven belül, vagy pedig Gyurcsány Ferenc radikális kormányátalakítással próbálja dinamizálni a helyzetet. Stumpf István nem ért egyet azokkal az elképzelésekkel, hogy ősszel rendkívüli választás lesz Magyarországon, de azt gondolja, hogy a mai helyzet feloldása mégis ez lehetne.
A Századvég Alapítvány elnöke lát törekvést arra, hogy az ellenzék saját programmal lépjen színre, de a jelenlegi helyzetben nem azt tartaná megoldásnak, hogy a Fidesz részletesen kidolgozott alternatív kormányprogrammal álljon elő. Stumpf az ellenzéki párt programalkotásával kapcsolatos kérdésre válaszolva kifejtette, hogy a 'Jövőnk' című vitairatot színvonalas anyagnak tartja, és örül annak, hogy a tézisgyűjteményben már nemcsak az adó és járulékcsökkentés dimenziója jelenik meg gazdaságpolitikai filozófiaként.
|