Hírek : Az év századik napja, a féregűzés napja |
Az év századik napja, a féregűzés napja
HunHír.hu 2007.04.12. 12:40
Gyula napjának eredete I. Szent Gyula, a 35. pápához kötődik, akit majdnem négyhónapos vita után választottak meg, 337. február 6-án, és 352. április 12.-ig maradt hivatalában. Ünnepét ezen a napon tartják. Az év századik napja, Száznap egyébként a népszokás szerint a féregűzés napja is.
Gyula pontifikátusának kezdetén halt meg a keresztény egyház legnagyobb támogatója, I. Constantinus császár. A két részre szakadt Római Birodalom nyugati részén Constans császár léphetett trónra.
I. Gyula uralkodása nagyrészt az ismét fellángoló arianizmus elleni vitákban merült ki. 341-ben Nikomédiai Euszebiosz követői zsinatot tartottak Antiochiában. Itt felújították vitájukat Athanasziosz, alexandriai püspök elmozdításáról. Euszebiosz ugyanis a nikaiai hitvallást ugyan aláírta, de mégsem értett vele egyet, és az arianistákhoz közeledett. Athanasziosz pedig egyike volt az arianizmust leginkább bíráló püspököknek. A kiújuló viták odaáig vezettek, hogy Euszebiosz követeket küldött Gyulához és Constanshoz is.
I. Gyula védelmébe fogadta Athanaszioszt, ezzel egyetértve a nikaiai hitvallással és ellenszegülve az arianista nézetekkel. A császár pedig nem avatkozott bele az egyházi ügyekbe. Az első zsinaton a pápa kinyilatkoztatta álláspontját, szembekerülve ezzel a keleti püspökökkel. 342-ben a római zsinaton Gyula személyesen erősítette meg tisztségében Athanaszioszt. A vita széleskörű lezárására hívott össze 343-ban Serdica (a mai Szófia) városába egy zsinatot. A zsinaton mindössze 76 keleti püspök jelent meg, akik hamarosan kivonultak a megbeszélésről, és Serdicától nem messze, Philippopolisban ültek össze. Itt megfosztották hivatalától I. Gyulát és Athanaszioszt is. Ezt az eseményt gyakran nevezik az első egyházszakadásnak is.
A vitákon és hatalmi villongásokon kívül Gyula átszervezte a pápai irattárat a császári hivatalok mintájára, több templomot is építtetett és temetőt nyittatott.
Az év századik napja, Száznap egyébként a népszokás szerint a féregűzés napja is. Bácskában, Baranyában a tisztaság, a takarítás napja. Kitakarítják a lakást, kiűzik a férgeket a lakásból, istállóból. Az emberek, a lovak megfürdenek, a teheneket leöntik, lemossák.
|